888 999 825 | [email protected]

SKOKI SPADOCHRONOWE WROCŁAW - SZKOLENIA AFF

REZERWACJA SKOKU
Szkolenie AFF – jak zacząć i wykonać je efektywnie?

On 14 października 2015

Osoby zainteresowane szkoleniem AFF powinny wiedzieć jak się do tego przygotować oraz jak takie szkolenie wykonać efektywnie. Z samego założenia szkolenie spadochronowe metodą AFF jest szybkie i efektywne lecz wiele osób popełnia podstawowe błędy, których łatwo unikać.

1. Rozpocznij od tunelu aerodynamicznego.

W swojej pracy instruktora AFF zawsze polecam swoim uczniom trening w tunelu aerodynamicznym przed samym szkoleniem AFF. Trening taki ma kilka wielkich zalet i bardzo ułatwia samo szkolenie. Należy jednak pamiętać, że go nie zastępuje. Przede wszystkim student w trakcie pierwszych sesji w tunelu aerodynamicznym poznaje jak działają strugi powietrza i co robią z jego ciałem. Znajomość tych procesów przed pierwszym skokiem potrafi „przygotować” nasze ciało na te jakże nowe doznania i lepiej je zrozumieć podczas pierwszego skoku. Nauka techniki latania własnym ciałem w strugach powietrza tunelu aerodynamicznego to dziś wręcz dziedzina nauki, jednak warto pamiętać, iż 30 minut w tunelu przed kursem AFF (lub w trakcie jego trwania) pomoże nam nabrać właściwej sylwetki w powietrzu.
Innym ważnym aspektem szkoleniowym tunelu aerodynamicznego jest wstępne opanowanie stresu. Osoba po tunelu w trakcie swoich pierwszych skoków spadochronowych wykazuje dużo niższy poziom zachowań stresowych.

2. Trenuj na ziemi i wykonuj wszystko powoli.

Kurs spadochronowy AFF to nauka w dużym stopniu nauka swobodnego spadania. W każdym skoku będziesz mieć do wykonania pewne zadania. Dla przykładu pierwszym takim zadaniem będzie wykonanie symulacji otwarcia spadochronu. Twoją rolą będzie wykonanie tej symulacji w określony i spokojny sposób, tak żeby twoje ciało nie zostało wprawione w ruch obrotowy. I w tym miejscu się zatrzymajmy. To jak wykonany to ćwiczenie w powietrzu zależy od czasu poświęconego na ziemi podczas ćwiczeń. Wielu studentów nie przykłada dużej wagi do ćwiczeń naziemnych co jest dużym błędem. Pamiętaj, instruktor nie wykona skoku za ciebie, im więcej pracy poświęcisz na dopracowanie swoim ruchów na „sucho” tym lepszy wykonasz skok. Drugim ważnym aspektem jest spokój i opanowanie. Każde ćwiczenie powinno być wykonane powoli. Wszystkie gwałtowne ruchy będą powodować destabilizację twojej sylwetki, więc im szybciej zdasz sobie sprawę z tego, że wolniej znaczy lepiej – tym lepszy efekt dla ciebie!

3. Nie rób długich przerw w szkoleniu.

W szkoleniu spadochronowym AFF panuje dość prosta zasada – im większe przerwy będziesz robić w szkoleniu tym więcej skoków będziesz musiał wykonać. Najlepszym sposobem od momentu rozpoczęcia szkolenia jest zarezerwowanie sobie trzech weekendów z rzędu. Zdarza się, że pełen kurs uda Ci się wykonać w jeden weekend, lecz nie należy również dopuszczać do nadmiernego zmęczenia ponieważ efektywność wykonywanych skoków mocno spadnie. Nie dopuszczaj jednak do kilkutygodniowych przerw między skokami bo w pewnym stopniu Cię to uwsteczni.

4. Nastaw się na pozytywne myślenie

Zdarza mi się spotkać w procesie szkolenia osoby, które swoją przygodę spadochronową rozpoczynają od fatalistycznych myśli spod tytułem „a co by było gdyby”. To nie jest dobre myślenie w trakcie rozpoczynania skoków spadochronowych. Powinniśmy się nastrajać na pozytywne myśli o pokonywaniu swoich barier i samodoskonaleniu. Skoki spadochronowe potrafią nas w życiu dużo nauczyć, między innymi dobrej samokontroli i panowania nad emocjami. Zacznij od pozytywnych myśli i skup się na szkoleniu teoretycznym. Zaufaj swojemu instruktorowi i skup się na wiedzy jaką chce ci on przekazać – im więcej jego rad zastosujesz w praktyce tym szybciej zostaniesz spadochroniarzem.

5. Analizuj skoki i poprawiaj błędy.

Wielu studentów po wykonanym skoku chciałoby jak najszybciej wykonać kolejny nie skupiając się na błędach jakie popełnili w poprzednim. To duży błąd. Powodem dla którego instruktorzy AFF posiadają kamery na kasku jest omówienie twojego filmu, wskazanie błędów w technice jakie popełniasz i wskazanie ci zadań naziemnych jakie musisz przećwiczyć, żeby kolejny skok wykonać lepiej. Skup się na tym procesie bo potrafi on zaoszczędzić ci zbędnych stresów i powtarzania cały czas tych samych błędów.


Autor – Adam Dzwonkowski
– instruktor spadochronowy INS, AFF
– 2500+ skoków spadochronowych
– kamerzysta spadochronowy
– skoczek freefly
– rekordzista Polski 100-way
– w sporcie od 2008 roku

9 lat ago / Możliwość komentowania Szkolenie AFF – jak zacząć i wykonać je efektywnie? została wyłączona

14

PAź